


Floodlight IP65 LED, to download the data sheet:
| MODEL | POWER | CCT | LUMEN | B ANGLE | SIZE | IP |
| FLFSF809 | 100w | 4000K | 8000 | 115° | 270*210*33 | 65 |
| Emission Angle (Degrees) | 115 |
|---|---|
| Energy Class | A+ |
| Isolation Class | I |
| Colour | Black |
| Current Rating | 500mA |
| Dimensions | 271*211*37 |
| Dimmerable | N |
| Life | 15000 Hours |
| Energy (KW) | 100 |
| Nominal Frequency | 50/60Hz |
| Degree of Protection | IP65 |
| IK | IK09 |
| Lumen Chip LED | 115 |
| Nominal Lumens | 12880 |
| Lumen Output | 8000 |
| Material | Metal Alloy+Al+Glass |
| Nominal Power | 100 |
| Power Factor(PF) | 0.9 |
| Colour Rendering (CRI) | 80 |
| Colour Temperature | Natural Light - 4000K |
| Operating Temperature | -40℃~ +50℃ |
| Nominal Tension | AC220-240V |